Gyöngyös Város Óvodái
Tündérkert Tagóvodája
Óvodánk 1972-ben épült, Gyöngyös déli városrészén, a Nyolcvanas lakótelepen. Az óvoda épülete kétszintes, a földszinten és az emeleten található csoportszobáink esztétikusan dekoráltak, gyermekbarát módon berendezettek. Külön fejlesztő szobákban valósulnak meg a logopédiai, a fejlesztőpedagógiai, gyógypedagógiai foglalkozások. A gyermekek mozgásának fejlesztésére a tornaszobánkban nagyon sokféle mozgásfejlesztő eszközt használunk. A "Tündérzugban" nem csak zenés előadásokon vehetnek részt a gyermekek, hanem itt zajlanak a délutáni külön foglalkozások is (angol, jóga, mese, kézműves). Hatalmas, fás, árnyas udvarunk alkalmas a játék, az élményszerzés, a mozgásfejlesztés, a közös programok megrendezésére. A betonozott rész helyet ad a közlekedési játékoknak, kerékpározásnak, rollerezésnek, a sportolásnak, udvari tornának, a felfestett fejlesztő játékoknak. Az udvari játékainkat folyamatosan fejlesztjük, megfelelnek az EU szabványnak.
Jelenleg 5 gyermekcsoporttal működik az óvodánk. Nagy tapasztalattal rendelkező, szakképzett óvodapedagógusok, pedagógiai asszisztensek, dajkák nevelik, fejlesztik, gondozzák a gyermekeket. Az óvodapedagógusok felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, akik közül 3 pedagógus szakvizsgázott, 1 tanítói diplomával is rendelkezik, egynek pedig mesterpedagógusi minősítése van.
Nevelőmunkánkat Gyöngyös Város Óvodái Pedagógiai Programja határozza meg. Kiemelten kezeljük a játék elsődleges és mással nem helyettesíthető szerepét, az egészséges életmód szokásainak fejlesztését, a környezettudatos magatartás kialakítását, az esélyegyenlőség biztosítását, a családokkal való együttműködést. Az integrált nevelést alkalmazva segítjük a hátrányok leküzdését, lehetőséget biztosítunk a komplex, többirányú fejlesztésre, amely illeszkedik a szülői elvárásokhoz. Óvodánk gyermekközpontú, figyelembe vesszük a gyermekek eltérő képességeit a differenciált nevelés során. Valljuk, hogy a játék, a játékosság a legfontosabb, melybe ágyazva sokféle tevékenységet, élményszerzési lehetőséget, megtapasztalást biztosítunk a gyermekeknek.
Erősségünk a befogadó szemlélet, a családias légkör. Rendszeresen szervezünk közös programokat, amelyekben az óvoda valamennyi csoportja és a szülők is részt vesznek. Ezek a programok élményt nyújtanak a gyermekeknek, készségeiket fejlesztik, örömöt, sikert adnak, a közös tevékenységgel mélyül az összetartozás érzése, a gyermekben erősödik és tovább fejlődik az otthonról hozott szokás és élmény.
Tevékenységeinkkel, a felnőttek példamutató viselkedésével ösztönözzük a gyermekeket a másság elfogadására. A sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztésében szakemberek segítenek. Fejlesztő-, és gyógypedagógus, pszichológus, logopédus segíti a gyermekeket a beszédfejlesztésben, mozgásfejlesztésben és a tanulási nehézségek leküzdésében. A kiemelkedő képességű gyermekek részére biztosítjuk a tehetségcsírák kibontakoztatását. Óvodásainknak lehetőséget biztosítunk a Bozsik-programban való bekapcsolódásra, az ovi-focira, a játékos angol foglalkozásokra, jógára, táncra, kézműveskedésre, iskolába menő gyermekeinknek az ingyenes úszásoktatásra.
MADÁRBARÁT és ZÖLD ÓVODA címmel rendelkezünk. Több alkalommal részt vettünk uniós pályázatokban.
2019 óta működik a "Tündérvilág" A Gyermekekért Alapítvány, melynek bevételét is a gyermekek javára használjuk fel: fejlesztő játékokat, eszközöket vásárolunk, előadásokat szervezünk.
Sajátosságaink
A hozzánk járó családok körében elfogadottá, elismertté vált az óvodánk befogadó, nyitott, segítő légköre, az integráció.
Eredményesen alkalmazzuk az óvoda-iskola átmenet módszereit. Gyermekeink az iskolában jól teljesítenek.
A szülők előzetes megbeszélést követően részt vehetnek a mindennapok történéseiben. A gyermekek számára érdekességeket mesélhetnek, bemutathatják hobbijukat, hagyományaikat, zenélhetnek, barkácsolhatnak velük.
Ünnepeink az évszakhoz, az egyházi és társadalmi, valamint a környezetvédelmi jeles napokhoz kapcsolódnak.
Óvodánk hagyományos ünnepei, eseményei:
- Tündéravató – az új kisgyermekek ünnepélyes befogadása, "Tündérekké" avatása.
- Márton-napi legenda és a hozzá tartozó szokások felelevenítése.
- Egészség-hét – a gyermekek fejlődésének elősegítése, a szülők egészségtudatos gondolkodásának fejlesztése, szülői fórum.
- Adventi készülődés – a szülőkkel közösen megtartott projekthét, - adventi várakozás, ráhangolódás a karácsonyi ünnepekre, vásárral egybekötve.
- Karácsonyi gyertyagyújtás az óvoda előtt felállított közös karácsonyfánál.
- Évszakonként közös kirándulás a Mátrába, állatkert látogatás.
- Farsangi jelmezbál.
- Március 15. közös megünneplése.
- Húsvétra hangolódás.
- Madarak és fák napja – családi nap. A szülőkkel közösen kirándulunk, múzeumba megyünk, vetélkedőt rendezünk.
- A nyári olimpia évében "OviOlimpiát" rendezünk. Ez városi szintű programunk, melyre más tagóvodákból is jönnek versenyző csapatok.
- A jeles zöld napokat is megünnepeljük játékos programokkal, tevékenységekkel, ügyességi játékokkal.
- A gyermeknapot megelőző héten minden nap más-más meglepetés várja a gyermekeket: bűvész műsor, ugráló vár, arcfestés, óvodapedagógusaink meglepetései.
- "Süti vásárt" rendezünk Alapítványunk támogatására.
- Interaktív zenés és bábműsorokat
- Köszöntjük az édesanyákat.
- Az iskolába menő gyermekeknek búcsúzó délutánt szervezünk a családtagok meghívásával.
- Megünnepeljük gyermekeink név- és születésnapját.
- Részt veszünk a városi rendezvényeken, programokon: Föld napja, közlekedési nap, rajzversenyek, sport rendezvények.
- Közösen gondozzuk az óvodakertet, ahol zöldségféléket és fűszernövényeket ültetünk.