ÓVODAI FELVÉTELI SZABÁLYZAT

Gyöngyös Város Óvodái intézményben

A Felvételi Szabályzat célja a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.), illetve a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet alapján előírt óvodai felvételi szabályok meghatározása a helyi sajátosságok figyelembevételével. A szabályzatban meghatározott eljárásrend Gyöngyös Városi Önkormányzat által fenntartott Gyöngyös Város Óvodái intézményre terjed ki.

  • Az óvodai jelentkezés, beíratás előkészítése

A beíratás előkészítése tárgyév beiratkozási kötelezettségének ellenőrzéséből és végrehajtásából, valamint az óvodába jelentkezni kívánó gyermekek óvodai beíratási eljárásának megszervezéséből áll. A jelentkezés előtti időszakban a tagóvodák kérésre lehetőséget biztosítanak a szülők és gyermekek számára, hogy megismerkedhessenek az óvodapedagógusokkal, a tagóvoda dolgozóival, a tagóvodában folyó nevelőmunkával és a tagóvodának helyet adó épülettel. A tagóvodák elérhetősége, az óvodai felvétel rendje, az óvodai körzetbeosztás és a tagóvodákról szóló ismertető Gyöngyös város honlapján, a www.gyongyos.hu oldalon az Oktatás menüpont alatt, továbbá Gyöngyös Város Óvodái honlapján, a www.gyongyosovik.hu oldalon, valamint a tagóvodákban megtalálható.

A fenntartó dönt az óvodába történő jelentkezés módjáról, az óvodai általános felvétel időpontjáról. Az óvodai beiratkozásra minden évben április 20-a és május 20-a között kerül sor. A fenntartó az óvodai beiratkozás idejéről és az óvodai jogviszony létesítésével összefüggő eljárásról a beiratkozás első határnapját megelőzően legalább harminc nappal dönt. A döntését hirdetményben teszi közzé a helyben szokásos módon. A hirdetmény tartalmazza az óvodai beiratkozás időpontját, a beiratkozáshoz szükséges közokiratok, okmányok listáját, a tagóvoda felvételi körzetét. Tájékoztatja a szülőt az óvodáztatási kötelezettség nem teljesítése esetén alkalmazható jogkövetkezményekről.

A kötelező felvételt biztosító tagóvoda azt a gyermeket köteles felvenni, átvenni, aki életvitelszerűen a tagintézmény körzetében lakik. Gyöngyösi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel nem rendelkező gyermek csak abban az esetben vehető fel Gyöngyös Város Óvodáiba, ha a jogszabályban engedélyezett maximális csoportlétszám nincs feltöltve.

Életvitelszerű ott lakásnak minősül, ha a gyermek a kötelező felvételt biztosító tagóvoda körzetében található ingatlant otthonául használja és az ilyen ingatlan a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásában a gyermek lakóhelyeként vagy tartózkodási helyeként az óvodai beiratkozás első határnapját megelőző három hónapnál régebb óta szerepel. Beíratáskor az életvitelszerű körzetben lakás tényét lakcímkártyával igazolja.

Ha ez nem teljesül, vagy azok ellenére bármely körülmény alapján arra lehet következtetni, hogy a gyermek a nyilvántartásban szereplő lakhelyén vagy tartózkodási helyén nem életvitelszerűen lakik, abban az esetben az igazgató, tagintézmény-igazgató – a beíratás után a felvételről történő értesítésig – tájékozódik a gyermek életvitelszerű tartózkodásáról, a tisztázás érdekében szükség esetén felszólítja az óvodába jelentkező gyermek szülőjét, hogy az életvitelszerű körzetben lakás tényét igazolja. A felszólítás kézhezvételétől számított 15 napon belül be kell mutatnia a területileg illetékes védőnőtől származó, a védőnői ellátás igénybevételét igazoló nyilatkozatot.

Amennyiben az óvodavezető felszólítása ellenére a szülő a védőnői nyilatkozatot nem mutatja be, úgy az igazgató, tagintézmény-igazgató, jogosult az életvitelszerűen körzetben található lakást családlátogatás kezdeményezésével ellenőrizni. Amennyiben az igazgató, tagintézmény-igazgató által javasolt három időpont közül a gyermek szülője vagy törvényes képviselője egy alkalommal sem teszi lehetővé a családlátogatást, úgy vélelmezni kell, hogy a gyermek nem életvitelszerűen lakik a kötelező felvételt biztosító óvoda körzetében, és ennek alapján az igazgató által az óvodai felvétel megtagadható.

  • Jelentkezés, beiratkozás az óvodába

Az óvodai felvétel, átvétel jelentkezés alapján történik. A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától, szeptember 1-től legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson köteles részt venni. Az óvoda felveheti azt a gyermeket is, aki a harmadik életévét a felvételétől számított fél éven belül betölti

A szülő az óvodai nevelésben történő részvételre jogszabály alapján kötelezett gyermekét köteles beíratni az Önkormányzat vagy a fenntartó által közzétett közleményben vagy hirdetményben meghatározott időpontban a körzeti, szabad férőhely esetén a választott önkormányzati fenntartású, vagy nem önkormányzati fenntartású óvodába.

Amennyiben a szülő gyermekét nem a körzetileg illetékes óvodába szeretné beíratni, kérelemmel élhet Gyöngyös Város Óvodáinak igazgatója felé.

Az óvodai jelentkezéskor, beiratkozáskor a következő dokumentumokat kell bemutatni:

  • A gyermek és a szülő nevére kiállított személyazonosságot igazoló hatósági igazolványokat, lakcímet igazoló hatósági igazolványt, TAJ kártyát.
  • A gyermek születési anyakönyvi kivonatát.
  • Külföldi állampolgárságú gyermek esetében a Magyarországon történő tartózkodást igazoló hivatalos dokumentumot. (A nem magyar állampolgár kiskorú óvodai beíratásánál a szülőnek igazolni kell a fentieken kívül azt is, hogy milyen jogcímen tartózkodik a gyermek Magyarország területén, a jogszerű tartózkodást megalapozó okirat számát, lakóhelyének, tartózkodási helyének címét, anyja születéskori nevét, apja vagy törvényes képviselője nevét.)
  • Menekült státusz esetén az erről szóló igazoló dokumentumokat.
  • A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják a jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a bíróság döntése alapján az egyik szülő gyakorolja, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta. A beiratkozás alkalmával a szülőknek nyilatkozni kell a közös szülői felügyeleti jog gyakorlásáról. Amennyiben csak az egyik szülő gyakorolja a szülői felügyeleti jogot, abban az esetben a következő dokumentumok valamelyike is szükséges: szülők nyilatkozata a szülői felügyeleti jog gyakorlásáról, másik szülő halotti anyakönyvi kivonata, gyámhivatal határozata, vagy a bíróság ítélete.
  • Sajátos nevelési igényű gyermek esetén a szakértői vélemény másolatát.

Az óvodai jelentkezéskor megtörténik a gyermek adatainak bejegyzése az óvodai felvételi előjegyzési naplóba. Az óvodai felvételi előjegyzési napló az óvodába jelentkezett gyermekek nyilvántartására szolgál.

A felvételi előjegyzési naplóban fel kell tüntetni az óvoda nevét, OM-azonosítóját, címét, a nevelési évet, a napló megnyitásának és lezárásának időpontját, az igazgató, tagintézményigazgató aláírását, papíralapú nyomtatvány esetén az óvoda körbélyegzőjének lenyomatát is. A napló nevelési év végén történő lezárásakor fel kell tüntetni a felvételre jelentkező, a felvett és a fellebbezés eredményeként felvett gyermekek számát.

A felvételi előjegyzési napló gyermekenként tartalmazza:

  • a jelentkezés sorszámát, időpontját,
  • a gyermek nevét, születési helyét és idejét, állampolgárságát, lakóhelyének, tartózkodási helyének címét, anyja születéskori nevét, apja nevét, gondviselője, gyámja nevét,
  • a kijelölt tagóvoda megnevezését,
  • annak a tagóvodának a megnevezését, ahová a gyermek jelentkezését még benyújtották, • annak tényét, hogy a gyermek a jelentkezés időpontjában részesül-e bölcsődei vagy óvodai ellátásban,
  • a szülő felvétellel, ellátással kapcsolatos igényeit,
  • a felvételi elbírálásánál figyelembe vehető egyéb szempontokat,
  • az óvodavezető javaslatát,
  • a felvétellel kapcsolatos döntést, annak időpontját,
  • a felvétellel kapcsolatos fellebbezés időpontját és iktatószámát,
  • a felvétel időpontját.

A sajátos nevelési igényű gyermeknek joga, hogy különleges bánásmód keretében állapotának megfelelő pedagógiai, gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai ellátásban részesüljön attól kezdődően, hogy igényjogosultságát, az ellátás helyét megállapították. A különleges bánásmódnak megfelelő ellátást a szakértői bizottság szakértői véleményében foglaltak szerint kell biztosítani.

  • Döntés az óvodai felvételről

A fenntartónak döntési kompetenciája van a nevelési év kezdete előtt az indítandó csoportok számának meghatározásában, ez megszabja a felvehető gyermekek létszámát is. Az engedélyezett csoportokat az óvoda igazgatója a felvételi szabályzatban meghatározott sorrendben töltheti fel.

A felvételről, átvételről az óvoda igazgatója dönt. Ha a jelentkezők száma meghaladja a felvehető gyermekek számát, az igazgató az érintett tagintézmény-igazgatójával javaslatot tesz a felvételre. A felvételi szempontok sorrendje a következő:

  • a gyermek az adott év augusztus 31. napjáig a három évet betöltötte és az óvoda felvételi körzetében lakik,
  • a gyermek hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű (a tagóvoda körzetében lakik, a harmadik életévét augusztus 31. napjáig betöltötte),
  • a gyermek felvételét a gyámhatóság kezdeményezte
  • a gyermek testvére jelenleg az adott intézménybe jár,
  • a gyermek Gyöngyösön, másik tagóvoda körzetében lakik,
  • a gyermek szülője az intézmény dolgozója,
  • a szülő Gyöngyösön dolgozik (ezt munkáltatói igazolás bemutatásával igazolja)
  • egyéb szociális, egészségügyi ok fennállása,
  • az óvoda felveheti azt a gyermeket is, aki a harmadik életévét a felvételtől számított fél éven belül betölti, feltéve, hogy minden, a településen lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező hároméves és annál idősebb gyermek óvodai felvételi kérelme teljesíthető.

Fenti sorrendiség alól kivételt képez, ha a Szakértői Bizottság a szakértői véleményben vagy a gyámhatóság határozatban az adott intézményt jelölte ki, ebben az esetben az óvoda igazgató nem mérlegelhet, köteles a gyermeket felvenni. A sajátos nevelési igényű gyermeket abba az óvodába kell felvenni, amelyet kijelöltek, és a szakvéleményében szereplő szakellátás az adott óvoda alapító okiratában, mint kötelező feladatellátás szerepel.

Az óvoda igazgatója a csoportok maximális létszámának figyelembevételével dönthet életvitelszerűen nem Gyöngyösön lakó gyermekek felvételéről.

Az óvoda igazgatója az óvodai felvételi, átvételi kérelemnek helyt adó döntését írásban, a kérelem elutasítására vonatkozó döntését határozati formában közli a szülővel a döntést követő nyolc napon belül. A nevelési-oktatási intézmény döntése jogerős, ha a fellebbezésre nyitva álló határidőn belül nem nyújtottak be eljárást megindító kérelmet, vagy az eljárást megindító kérelem benyújtásáról lemondtak.

A szülő, ha azt az óvodai beiratkozás napján – az elektronikus elérhetőségének megadásával – kérte, elektronikus úton értesítést kap arról, hogy a gyermeke óvodai felvételt nyert vagy felvétele elutasításra került.

A felvétellel kapcsolatos döntés nem nyilvános (névsor, egyéb beazonosításra alkalmas adat nem kerülhet nyilvánosságra)!

  • Fellebbezés az óvoda igazgató döntése ellen

Az óvoda döntése ellen a szülő – a közléstől, ennek hiányában a tudomására jutásától számított tizenöt napon belül – a gyermek érdekében eljárást indíthat.

A fenntartó jár el és hoz másodfokú döntést az óvodai felvétellel kapcsolatos kérelem tekintetében, az önkormányzat által fenntartott nevelési-oktatási intézmény esetén a jegyző jár el (Nkt. 37.§ (4) bekezdés). A fenntartó nevében eljáró jegyző a kérelmet elutasíthatja, a döntést megváltoztathatja, vagy megsemmisítheti, és a nevelési-oktatási intézményt új döntés meghozatalára utasíthatja.

A kérelem benyújtásával kapcsolatos határidő számítására, a mulasztásra, a kérelem elbírálásával kapcsolatos eljárásra az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni (Nkt. 38. §).

A másodfokú döntés a közléssel válik jogerőssé. A döntést a jegyző közli a szülővel.

  • Évközben történő felvétel

A szülő gyermeke óvodai felvételét, átvételét bármikor kérheti, a gyermekek felvétele folyamatos. A gyermek felvételéről az Nkt. 49. § (1) és (3) bekezdése szerinti eljárás keretében az igazgató, tagintézmény-igazgató intézkedik.

  • A gyermekek nyilvántartása

Az óvodába felvett gyermeket az óvoda nyilvántartja. Az óvodai nevelésben való részvételre kötelezett gyermek átvétele esetén az óvoda igazgatója a döntésről értesíti az előző óvoda igazgatóját, a gyermek további nyilvántartása az átadó óvoda értesítése alapján az átvevő óvoda feladata. Az óvoda törli az óvodába felvettek nyilvántartásából azt a gyermeket, akinek óvodai jogviszonya megszűnt. Az Nkt. 53.§ (1) bekezdése értelmében, megszűnik az óvodai

elhelyezés, ha

  • a gyermeket másik óvoda átvette, az átvétel napján,
  • a felmentést engedélyező szerv a szülő kérelmére engedélyt adott a gyermek óvodából történő kimaradására,
  • a gyermeket felvették az iskolába, a nevelési év utolsó napján,
  • az óvodába járási kötelezettségét külföldön teljesítő gyermek eléri a tanköteles kort.

  • Ellenőrzés

Az a szülő vagy törvényes képviselő, aki a szülői felügyelete vagy gyámsága alatt álló gyermeket kellő időben az óvodába nem íratja be, szabálysértést követ el. A szabálysértés pénzbírsággal is büntethető.

  • Óvodakötelezettség külföldön való teljesítése

A napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett, az óvodával jogviszonyban álló gyermek szülője. Amennyiben gyermeke az óvodakötelezettségét a jövőben külföldön teljesíti, előzetesen köteles értesíteni az igazgatót, tagintézmény-igazgatót.

  • Óvodakötelezettség alóli szülői felmentési kérelem

Az Nkt. 8. § (2) bekezdése értelmében a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt. A szülő – tárgyév április 15. napjáig benyújtott – kérelme alapján a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, a felmentést engedélyező szerv (Heves Vármegyei Kormányhivatal) felmentheti az óvodai foglalkozáson való részvétel alól, a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, csak az óvodavezető vagy a védőnő rendelhető ki, és a függő hatályú döntésben nem kell rendelkezni a kérelmezett jog gyakorlásáról.

Az Óvodai Felvételi Szabályzat 2024. január 1. napjától hatályos.

Gyöngyös Városi Önkormányzat Képviselő-testülete az Óvodai Felvételi Szabályzatot a

311/2023. (XI.23.) önkormányzati határozatával hagyta jóvá.

GYÖNGYÖS VÁROS ÓVODÁI © 2007-2024
Weblapszerkesztő : Hinkelmann
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el