Mesevár Tagóvodája

Tagóvodánk Gyöngyös város észak-nyugati részén található, 1940-ben épült. 2016-ban elindult az épületünk a megszépülés útján.

Két vegyes életkorú csoporttal működünk. Zömében halmozottan hátrányos helyzetű családokból kerülnek hozzánk a gyermekek. Szakmailag felkészült, pedagógusminősítésen

szép eredményeket elért óvodapedagógusaink a sokoldalú fejlesztést célzó lelkiismeretes, odaadó munkáját, fejlesztést segítő szakemberek is támogatják.

A legfontosabb feladatunknak tekintjük a hátrányok leküzdését, a gyermekek egyéni

felzárkóztatását, szocializációját és gazdag, közösségi élményekhez juttatását. Ezért igen fontos, hogy a gyermekek minél korábban kerüljenek az óvodába. A berendezéssel, koruknak

megfelelő játékkészlettel, olyan tanulási környezetet igyekszünk kialakítani a gyermekek számára, melyben az érkezéstől a távozásig jól érezhetik magukat és megvalósíthatjuk a játékban való tanulás lehetőségét. Biztosítjuk számukra, hogy a különböző tevékenységeken belül, minden gyermek egyéni képességeinek megfelelően fejlődhessen. Jó kapcsolatot tartunk a szülőkkel, bármikor fordulhatnak hozzánk bizalommal kérdéseikkel, kéréseikkel,

gondjaikkal. Olyan mintát igyekszünk adni, amelyben érezhetik az azonos értékrendek, emberi értékek fontosságát. A személyes kapcsolattartás mellett 2019 őszétől az óvodánkba járó gyermekek szüleinek lehetőséget biztosítunk, hogy csatlakozzanak az óvoda zárt szülői csoportjához Facebook-on. Ezen a felületen is tájékoztatjuk a szülőket, az óvodát, az óvodai életet érintő változásokról, de lehetőségük van pl. gyermekük hiányzásának bejelentésére is.

Családias hangulatban több olyan programot szervezünk, mely erősíti az óvodai közösséget és

a jó kapcsolatot a szülőkkel, a szomszédságunkban működő Máltai Szeretetszolgálattal, az

Családok Átmeneti Otthonával.

Jól felszerelt, zárt udvarunk lehetőséget ad, hogy minél több időt tölthessünk a szabadban, megfigyeljük a természet folyamatos változásait. Nyáron párakapuval biztosítjuk a gyerekek

felfrissülését. Célunk, hogy a természeti és társadalmi környezetben szerzett élmények, tapasztalatok által ezek a gyermekek is alkalmassá váljanak a sikeres iskolakezdésre, a társadalomba való beilleszkedésre. Fokozottan ügyelünk a környezettudatos nevelésre, az udvar rendjére, folyamatosan bővítjük az udvari játékainkat, elkezdtük a hulladékok szelektálását is.

Háromszor nyertük el a Zöld Óvoda címet. Madárbarát Óvoda, Állatbarát Óvoda címmel is rendelkezünk. Az ovikertünkkel, amivel szintén elismerést nyertünk, folyamatosan szépítjük, melyben zöldségeket, fűszer-, és gyógynövényeket termesztünk.

2018.07.01-től boldogan viseljük a Gyöngyös Város Óvodái Mesevár Tagóvodája nevet.

Legfontosabb nevelési elvünk a gyermeki személyiség tisztelete, elfogadása. Az óvodai napirendünk kialakításakor figyelembe vesszük azt az alapelvet, hogy a gyermek legfőbb tevékenysége a szabad játék Az óvodai élet egészét a játék és játékosság jellemzi. Szerény körülmények között működik tagóvodánk, de lelkesen, minden pályázati lehetőséget megragadva igyekszünk fejleszteni eszközkészletünket, rendezvényeinket, melyek hozzájárulnak, hogy a mindennapok jó hangulatban teljenek, minőségileg is meg tudjuk adni óvodásainknak mindent, ami értékorientált fejlődésüket elősegíti. A támogatók megkeresése sikert hozott, infokommunikációs eszköztárunk szépen fejlődött az elmúlt években. Napi rendszerességgel használják a gyermekek a DIOO nevű digitális eszközt, mely szinte minden területen fejleszti a képességeket. A BEE-BOOT robottal, a programozás alapjaival ismerkedhetnek meg a gyermekek. Ez sokban elősegíti az iskolára történő felkészülést.

Rendszeresen részt vesznek az óvodásaink a Mátra Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásain.

Ünnepeink kapcsolódnak a társadalmi, egyházi és a környezetvédelmi jeles napokhoz. Így a gyermekek már óvodás korban megismerkedhetnek a szokásokkal, hagyományokkal, nemzeti szimbólumokkal. A családokkal közös programok elősegítik, a közösséghez tartozás értékének megtapasztalását is.

Tagjai vagyunk, az OTP Bank Bozsik Programnak, az önkormányzatnak köszönhetően tanköteleskorú gyermekeink 20 alkalmat felölelő vízhez szoktató programon vehetnek részt.

Tagóvodánk hagyománnyá vált ünnepei, rendezvényei:

• Mesetár-játékos délelőtt a városunk tagóvodáinak
  • Szüreti nap-almaszüret
  • Egészséghét
  • Márton nap
  • Mikulás várás
  • Adventi készülődés a szülőkkel közösen
  • Karácsony
  • Farsang
  • "Kiszézés"
  • Március 15-i megemlékezés a Kossuth-szobornál
  • Húsvéti tojáskereső
  • "Már én is óvodás vagyok"- új óvodásaink fogadása
  • Iskolába indulók búcsúztatása
  • Pedagógus nap

Rendszeresen részt veszünk a tagóvodák, városi munkaközösségek, a Vachott Sándor Városi

Könyvtár és a Mátra Múzeum, a város iskolái és egyéb intézményei által szervezett rendezvényeken, foglalkozásokon. Ezen alkalmakkor igyekszünk a gyermeki alkotásokat bemutatni és a tehetségeket bátorítani.