Gyöngyös Város Óvodái
Mátrafüredi Tagóvodája
Férőhely: 25 fő, 1 csoportos óvoda, 2 óvónővel, 1 dajkával, és 1 pedagógiai asszisztenssel látja el feladatát. Óvodánk 2008. január 28-ától új helyre költözött. A régi általános iskola földszintjét kaptuk meg. A tágas, felújított épület egészséges, erdei környezetben található. Egy csoportszoba, és tágas tornaszoba áll a gyerekek rendelkezésére. Mindkét helység klímával van ellátva.
Óvodánk családias hangulatú, mivel osztatlan csoporttal működik, így a testvérek egy csoportba járhatnak. Szeretetteljes, érzelmi biztonságot nyújtó légkörben, a családdal szorosan együttműködve, a családi nevelésre építve, az életkori sajátosságokat, az egyéni fejlődési ütemet figyelembe véve segítjük elő a gyermeki személyiség fejlődését, kibontakoztatását, kiegészítve a környezettel való együttélésre neveléssel. Mindenkor a gyermekek érdekeit tartjuk szem előtt, mely tevékenységünk legfőbb meghatározó feladata. Legfontosabbnak azt tartjuk, hogy a gyermekek jól érezzék magukat nálunk. Óvodánk tagja a Magyar Madárvédő Egyesületnek, mint Madárbarát Óvoda, és hazánk madárvilágának megismertetése, közel hozása, valamint az állatok védelmére nevelés a fontos célunk. . Közösen gondoskodunk a gyermekekkel télen a madarakról.
Szoros kapcsolatban állunk több helyi idősotthonnal, látogatjuk őket, ünnepek alkalmából műsorral kedveskedünk nekik.
Udvarunk szülői segítséggel, és pályázati forrásból lett megújítva. Az udvaron kialakított magaságyásokban gyógynövényes és veteményeskertünkben kertészkedhetnek a gyermekek, ezen kívül egész nyáron át fogyasztjuk az itt termett paradicsomot, paprikát, málnát, epret. Kiemelt feladatunk a környezettudatos nevelés, erősítjük a nemzeti hagyományok ápolását, hazához, tájhoz, lakóhelyünkhöz való kötődést. Nagy hangsúlyt fektetünk az egészséges életmódra nevelésre, mozgásfejlesztésre. Óvodánkban kialakítottuk egy parajdi só szobát, melyet napi rendszerességgel használnak a gyermekek.
Az óvodai nevelést az intézmény alapítványa, az Erdőszéli Óvodáért Alapítvány segíti.
2015-ben elnyertük az "Örökös Zöld Óvoda", 2019-ben a "Kincses Kultúróvoda" címet, 2020-ban a Biztonságos Óvoda plakettet.
Fakultatív (fizetős) programok: Angol nyelv, Gyermek Jóga, Fejlesztő torna, Tánc tanulása.
Sajátosságaink
Óvodánk egy óvodai csoporttal működik, ahol együtt neveljük a 3-6 éves gyerekeket. Ennek számtalan előnye van nevelési szempontból. A családias légkörből és az osztatlanságból adódóan a kicsik hamarabb elsajátítják a szokásrendszert, a nagyok pedig a toleranciát, segítőkészséget. Az iskolába menők a kis létszám miatt több figyelmet kapnak. A testvérek egy csoportba járnak.
Kiemelten kezeljük külső világ tevékeny megismerését, valamennyi tevékenységi terület ebbe ágyazódva, projekt-pedagógiai módszerrel segíti a gyermekek ismereteinek bővítését. A család és az óvoda kapcsolatát erősítik a hagyományos családi programok. Minden évben adventi kézműves készülődéssel hangolódunk rá az ünnepre a szülőkkel közösen, majd Betlehemes délutánt szervezünk.
Minden héten ellátogatunk az óvodát körülvevő erdőbe, ilyenkor a megfigyelések mellett figyelmet fordítunk a természet megóvására is. Ezzel az élménypedagógiai módszerrel egyéni és közös kalandokat, izgalmas élethelyzeteket, sajátos, örömteli tanulási körülményeket kínálunk a gyerekeknek.
Kiemelt feladatunk a környezetvédelem, a természet megismerése. Ennek érdekében a gyerekekkel megismertetjük a szelektív hulladékgyűjtést, az újra hasznosítást, a rontott papírra való rajzolást, a komposztálást. Gyűjtjük a mások számára értéktelen dolgokat, és kézműves foglalkozásokhoz, barkácsoláshoz felhasználjuk.
A készségfejlesztéshez felhasználjuk a szülők és a gyermekek által gyűjtött alapanyagokat hajtogatáshoz, barkácsoláshoz, kézműveskedéshez.
Szoros a kapcsolatunk mindkét helyi idősotthonnal. Karácsonykor ünnepi műsorral készülünk az idősek számára, húsvétkor a fiúk locsolkodni mennek hozzájuk, anyák napján pedig köszöntjük az idős néniket. Cserébe gyermeknapra süteményt sütnek gyerekeinknek, és eljönnek mesét mondani nekik. Évek óta kutyaszánon érkezik a Mikulás.
Az 5-6 évesek térítésmentesen minden évben részt vesznek a vízhez szoktatásban.
A tehetségígéretek felfedezése a Kíváncsi Láda módszerrel történik. Ez egy olyan játékos eszköz, amely a 4–8 éves korosztály tevékenységközpontú tehetségazonosítására, a gyerekek érdeklődésének feltérképezésére szolgál. A tehetséggondozás érdekében mesemondó, rajz és sport találkozókra visszük a tehetségígéretes gyermekeket. A zenei nevelést a Színkotta módszerrel, színeskottát használva erősítjük. A gyermekek egyénileg, és közösen is többéle hangszerrel (Tubafonnal egyénileg, színes csengőkkel és színrudakkal közösen) "zenélnek". Célunk a zene szeretetére nevelés, és az önbizalmuk erősítése, hogy dallamokat tudnak varázsolni.
A mozgásfejlesztést a Mozgáskotta módszerével is támogatjuk.
Bee bot méhecske használatával robotikát, programozást tanulnak az óvodánkba járó gyermekek.
A DIOO a sikeres iskolakezdéshez szükséges készségeket játékosan fejlesztő eszköz; egy új, innovatív, teljes egészében magyar digitális fejlesztés. A Digitális Okosjáték Óvodásoknak (DIOO) billentyűzet és egér nélkül, érintőképernyőn irányítható program, amelyben a feladatokat hangutasítások alapján kapják a gyerekek. Az Okosjáték lehetővé teszi az óvodások iskolaérettségi szintjének mérését és a szükséges képességek erősítését. Ez az eszköz a tanköteles gyermekek számára elérhető.
Az iskolába készülők Polgár Judit sakkmester által kidolgozott Sakkjátszótér Komplex Képességfejlesztő Programmal tanulnak sakkozni. Amellett, hogy minden gyermek úgy megy iskolába, hogy alapszinten tud sakkozni, fejlődik a kreatív és stratégiai gondolkodásuk, problémamegoldó képességük, mozgáskoordinációjuk, szem-kéz koordinációjuk, koncentrációjuk, a figyelem, szövegértési és szövegalkotási képesség, szókincs és a számfogalom.
A nagyok minden évben több múzeumpedagógiai órán is részt vesznek.
Részt veszünk a Bozsik programban